Za jabolčno pito je ključno, da ima okusen in sočen nadev. Zato jaz v nadev ne dam surovih jabolk, ampak jih predhodno prepražim. Med praženjem jim primešam vse dobrote, ki pašejo zraven: sladkor, cimet, limonino lupinico, vanilijev sladkor, rum, rozine. In pomembno, ne pozabit na limonin sok, ki vnese dodatno kislino.
Nadevu lahko dodamo droptine, da nase vežejo odvečno tekočino, ki so jo spustila jabolka. Vendar ne pretiravat z njimi, ker mora nadev ostati dovolj vlažen in sočen. Če ne vsebuje dovolj tekočine, jo moramo dodati z vodo. Sama sem testirala tudi brez dodatka droptin in je bilo tudi vredu. Vendar mi je takrat v piti nekaj manjkalo. Naslednjič sem dodala droptine, vendar jih predhodno nisem prepražila in nadev je bil preveč suh in manj okusen. Ugotovila sem, da morajo biti droptine obvezno prepražene na maslu, tako kot jih je delala moja mama za štrudeljev jabolčni nadev. Tako je okus neizmerno boljši (no, vsaj zame :D).
Jabolčna pita
Equipment
- pekač za pito ali tortni pekač premera 20 cm
- valjar za testo
Ingredients
Testo
- 100 g masla
- 220 g moke
- 1 rumenjak
- 2 žlici vode
- ščep soli
- 20 g mletega sladkorja
- 1 žlička cimeta
- 1 vrečkica vaniljevega sladkorja
Nadev
- 3 jabolka
- 1 pest rozin
- 2 žlici sladkorja
- 2 žlici aromatiziranega ruma
- malo masla
- 1 žlička cimeta
- 1 bio limona za limonino lupinico
- limonin sok iz polovičke limone
- 2 žlici droptin (opcijsko) prepraženih na maslu
- 1 dl vode (opcijsko)
Instructions
-
Pri pripravi nadeva pričnemo z rozinami, ki jih namočimo v dveh žlicah ruma in pogrejemo za pol minute v mikrovalovki. Jabolka zrežemo na male kockice in jih prepražimo na maslu. Dodamo 2 žlici sladkorja, žličko cimeta, naribano limonino lupinico in pražimo da se jabolka zmehčajo in prepojijo z aromami. Proti koncu dodamo rozine in rum, ki ga rozine niso posrkale ter limonin sok.
- Če se nam zdi, da je nadev preveč moker (nekatera jabolka so lahko bolj sočna in spustijo več vode), dodamo malo droptin, ki jih pred tem prepražimo na maslu. To ni nujen korak, jaz jih ponavadi dodam, ker sem navajena na končni okus nadeva. Ključno za dober okus je, da so droptine prepražene, ne suhe direktno iz vrečke. Če se nam po dodatku droptin zdi nadev preveč suh, prilijemo malo vode (približno 1 dl). Nadev mora ostati dovolj vlažen, da bo pita sočna, ne pa presušena.
-
Za pripravo testa pričnem z mokrimi sestavinami, ker je tako hitreje. Najprej zatehtam maslo. Ker ga, seveda, vedno pozabim predhodno vzeti iz hladilnika, da bi se zmehčalo, ga pač na hitro in previdno ogrejem v mikrovalovki, toliko da se zmehča, ne pa tudi utekočini. V zmehčano maslo zamešamo rumenjak, sladkor, vaniljev sladkor, žlico cimeta, 2 žlici vode in žličko soli. Nato zatehtamo moko in vanjo vmešam mokro zmes. Testo zlahka pregnetemo ročno.
-
Testo bi moralo biti dovolj kompaktno, da ga lahko razvaljamo med dvema peki papirjema na 3 do 4 mm debeline.
- Če imamo tortni pekač ga obložimo s peki papirjem na dnu in alu folijo na robovih. Iz testa izrežemo krog velikosti dna pekača in 3 cm trak s katerim obložimo rob pekača. Preostanek testa združimo v kepo, pregnetemo in ponovno razvaljamo. Če imamo keramični pekač za pito, ga premažemo z maslom in celotno testo s pomočjo valjarja prenesemo na pekač. Odrežemo stran testo, ki sega čez rob pekača in tega ponovno razvaljamo.
-
Testo obložimo z nadevom. Testo na robu pekača zapognemo tako, da objame nadev. Iz preostanka testa izrežemo trakove, ki jih polagamo čez nadev, da oblikujemo mrežo. Za lep zaključek še z zadnjimi trakovi testa obkrožimo rob pite in z nožem pritisnemo vdolbinice v ta robni del testa.
-
Na koncu testo še premažemo s stepenim jajcem. Previdno, da jajce ne gre med jabolka.
-
Potavimo v ogreto pečico na 180°C. Med pečenjem lahko povišamo temperaturo do 200°C. Pečemo 30 do 40 min, dokler se vrhnje testo ne lepo obarva.